,,MAŁY RATOWNIK”

wosp1VIII Ogólnopolski Konkurs „Ratujemy i uczymy ratować”

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym zasad udzielania pierwszej pomocy. Pierwszy etap polegał na stworzeniu plakatu edukacyjnego w formie kolorowanki, podejmującego tematykę ratowania życia ludzkiego.

Kotek Hałcnuś uczy ratować

Nasz plakat spodobał się komisji konkursowej  i znaleźliśmy się w II etapie tej imprezy. Kolejnym zadaniem było stworzenie pomocy edukacyjnej do nauki pierwszej pomocy. Nie mógł być to jednak plakat edukacyjny ani  fantom.

Udało nam się wspólnymi siłami uszyć nosze ratownicze, które pełnią dodatkowo funkcję edukacyjną. Filcowe literki tworzą hasła związane z pierwszą pomocą.

Zwycięzcy II etapu spotkają się w Warszawie, gdzie rywalizacja będzie polegać na współzawodnictwie uczniów w konkurencjach łączących zajęcia ruchowe z wiedzą na temat podstawowych czynności ratujących życie. Zawody zostaną przeprowadzone w formie gry miejskiej odbywającej się na terenie Warszawy.

nosze ratowniicze

SZKOLENIE Z ZAKRESU PIERWSZEJ POMOCY KLAS I-III

W marcu klasy I – III  brały udział w szkoleniu  dotyczącym udzielania pierwszej pomocy. W sali gimnastycznej, podczas  45-minutowych spotkań, uczniowie obejrzeli film mówiący o tym, jak pomóc, gdy człowiek straci przytomność. Ponadto dowiedzieli się, do czego służy defibrylator i jak łatwa jest jego obsługa.

W drugiej części zajęć uczestnicy szkolenia przećwiczyli wzywanie służb ratowniczych. Dowiedzieli się również, co należy powiedzieć dyspozytorowi i w jakiej kolejności, a następnie nauczyli się (podczas ćwiczeń praktycznych) ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz przeprowadzenia resuscytacji przy pomocy fantomów.

Młodszym uczniom  w nauce nowych umiejętności pomagały starsze koleżanki z klasy 6c: Justyna Sroka i Emilia Juraszek.  Scenka, w której wzięły udział miała pokazać młodszym kolegom schemat zachowania podczas wypadku. Był również czas na zadawanie pytań oraz na naukę piosenki o numerach alarmowych.

Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tych krótkich spotkań zostanie w głowach uczniów klas młodszych, a podczas wypadku będzie mądrze wykorzystana.

PAMIĘTAJ! TY RÓWNIEŻ MOŻESZ OCALIĆ LUDZKIE ŻYCIE!

We wtorek 27.11.2018 r. grupa uczniów z klasy 2a i 6a brała udział w 1,5 godz. zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzonych przez studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Nasi uczniowie dowiedzieli się jak w prawidłowy sposób należy wezwać pomoc w sytuacjach wypadku, czy niecodziennych zdarzeń zagrażających życiu, jak fachowo zająć się poszkodowanym, w jaki sposób wykonać resuscytację w przypadku , gdy człowiek  jest nieprzytomny i nie oddycha, czy jak ułożyć w pozycji bezpiecznej poszkodowanego, który oddycha samodzielnie.

Dzielnie wykonywali wszystkie powierzone im zadania, wykonując nawet  defibrylację przy pomocy aparatu AED.

Pod koniec zajęć studenci przygotowali dla naszych uczniów niespodziankę – przeprowadzili pełną akcję reanimacyjną . Nasi uczniowie potraktowani zostali jak przeszkoleni ratownicy i wspólnie ze starszymi kolegami starali się uratować poszkodowanego, który w wypadku kolejowym stracił nogę . Podawali kroplówkę, włączali defibrylator, wstrzykiwali podane leki. Oczywiście była to akcja   „ na niby”, w której brał udział manekin, ale emocji było co niemiara, wszyscy byli bardzo zaangażowani.

Mamy nadzieję, że cała wiedza , która podczas tej lekcji została przekazana zostanie w głowach, a umiejętności , które zostały nabyte będą w przyszłości mogły posłużyć  w ratowaniu czyjegoś prawdziwego życia.