19 PAŹDZIERNIKA 2019 R. WYCIECZKA DO BACÓWKI NA RYCERZOWEJ

29-10-2019 19:55 wycieczki

19 października 2019 r. uczniowie należący do SKKT Groniczki oraz ich rodzice i opiekunowie koła spotkali się, aby zrealizować wycieczkę finalizującą kolejną edycję projektu Dzieci, rodzie, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa.

Szlak prowadził od Soblówki aż pod szczyt Wielkiej Rycerzowej. U jej stóp przycupnęła skromna bacówka, która już od 1975 r. przyjmuje wędrowców. Jej powstanie rozpoczęło seryjną budowę wzorowanych na jednym projekcie (autorstwa Stanisława Karpiela z Zakopanego) małych obiektów turystycznych. Jest ich dzisiaj w Polsce kilkanaście. Najbardziej znane znajdują się na Krawcowym Wierchu, Maciejowej i Małej Rawce. Wszystkie powstały w latach 70–tych oraz 80–tych jako przeciwwaga dla istniejących schronisk, odwiedzanych masowo przez nie zawsze wykwalifikowanych turystów. Bacówki natomiast były budowane z myślą o turystach preferujących ciszę i spokój, z dala od uczęszczanych szlaków.

Nasza grupa bardzo dobrze poradziła sobie z niełatwą trasą. Po dwugodzinnej wędrówce osiągnęliśmy nasz cel. Pod szczytem Wielkiej Rycerzowej mogliśmy odpocząć na wygodnych hamakach oraz podziwiać fantastyczne widoki Beskidu Żywieckiego. Można było również pokrzepić się pysznymi racuchami z sosem borówkowym – specjalnością serwowaną przez gospodarzy bacówki.

Po dość długim odpoczynku wyruszyliśmy czarnym szlakiem do Soblówki a następnie autokarem do Hałcnowa. Dzięki znakomitej ekipie i wspaniałej pogodzie eskapada należała do wyjątkowo udanych.