2017/2018
SKKT Groniczki - znów z pucharem!
19 maja 2018 r. uczniowie należący do SKKT Groniczki wzięli udział w 56. Powiatowym Złazie Wiosna, zorganizowanym przez Miejski Oddział PTTK w Bielsku – Białej.
Trasa była wyjątkowo wymagająca. Prowadziła od Korbielowa przez przełęcz Przysłopy i Uszczawne Wyżne na Halę Miziową (Beskid Żywiecki). Krótko mówiąc – trzy godz. szybkiego marszu wymagającego pokonania wielu przewyższeń, aby osiągnąć cel, czyli najwyżej położone schronisko w polskich Beskidach, na wysokości 1330 m.n.p.m.
W trakcie wędrówki nasz przewodnik, p. Krystyna Dunat ciekawie opowiadała o przyrodzie i topografii Beskidu Żywieckiego. Dzięki tym pogadankom uczniowie, którzy zamierzali przystąpić do Konkursu Wiedzy Turystycznej i Ekologicznej mogli odświeżyć swoje wiadomości.
Konkurs został przeprowadzony o godz. 13.00, gdy już wszystkie ekipy biorące udział w złazie (ok. 230 osób) dotarły do schroniska. Wytypowani do konkursu uczniowie z SKKT Groniczki spisali się rewelacyjnie. Miejsca od 2. do 5. zajęli w następującej kolejności: Radosław Kołoczek, Justyna Pisarek, Maciej Gajda i Karolina Matyszkowicz.
Ukoronowaniem złazu było tradycyjne podsumowanie i tzw. generalna klasyfikacja wszystkich szkół biorących udział w imprezie – SKKT Groniczki zdobyło I miejsce i puchar!
Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.
Opiekunowie SKKT Groniczki:
Marta Piwowarczyk,
Małgorzata Stwora
Wycieczka na Baranią Górę
I wycieczka w ramach projektu turystycznego: Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa.
21 kwietnia 2018 r. uczniowie z SP 28 wraz z rodzicami, dziadkami oraz opiekunami – p. Małgorzatą Stworą oraz p. M. Piwowarczyk wybrali się na wycieczkę w piękny rejon Beskidu Śląskiego. Trasa rozpoczynała się w miejscowości Wisła-Czarne, prowadziła przez malowniczy szlak na Baranią Górę i schronisko na Przysłopie oraz kończyła się ponownie w Wiśle.
Wyjazd należał do bardzo udanych: cały czas towarzyszyła nam fantastyczna pogoda oraz świetny humor.
Zapraszamy do galerii zdjęć!
Sukces SKKT Groniczki!
W dn. 25 listopada 2017 r. uczniowie należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego Groniczki w składzie: Karolina Matyszkowicz, Justyna Pisarek, Krzysztof Bielewicz oraz Maciej Gajda wzięli udział w konkursie wiedzy pt. Wisła łączy, zorganizowanym przez Komisję ds. Młodzieży Oddziału PTTK Podbeskidzie w Bielsku – Białej oraz Koło Turystyczne Pionier – ZSP w Mazańcowicach.
Konkurs obejmował szeroki zakres materiału. Uczestnicy musieli dysponować dużą wiedzą z zakresu ukształtowania Wisły oraz jej dopływów. Ponadto należało wykazać się znajomością uzdrowisk oraz atrakcji turystycznych rejonów, przez które przepływa wzmiankowana rzeka. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy geograficznej, przybliżenie walorów krajoznawczo – turystycznych Polski, rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy, rozbudzanie poczucia przynależności regionalnej oraz integracja kół turystycznych PTTK. Konkurs został zorganizowany na dwóch poziomach. W pierwszym rywalizowali uczniowie klas V i VI, w drugim – uczniowie kl. VII oraz II i III gimnazjalnych.
Miło nam poinformować, że III miejsce, po zaciętej walce, zdobyli Krzysztof Bielewicz i Maciej Gajda. Laureatom serdecznie gratulujemy!
W galerii – kilka zdjęć uczestników konkursu oraz ich opiekunów:)
Opiekunowie SKKT Groniczki:
Małgorzata Stwora,
Marta Piwowarczyk
Wyjazd do Krakowa
21 października 2017 r. SKKT Groniczki wzięło udział w wycieczce do Krakowa. Tym razem uczniowie przemierzali nie górskie szlaki, lecz miejskie dziedzińce i zaułki.
Podczas całodniowego wyjazdu uczniowie zwiedzili m.in. Podziemia. Jak można przeczytać w broszurze reklamowej: W Podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja. Stałą ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, udostępniono 3 dni po otwarciu muzeum, tj. 27 września 2010. Jest to multimedialne widowisko – podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Poza zwykłymi eksponatami, około sześciuset modeli można zobaczyć w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów. Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne – zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen). Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek.
Po wizycie w Podziemiach uczniowie oraz ich opiekunowie znaleźli czas na spacer po Rynku oraz posiłek. Następnym etapem było Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Powstało ono z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz, zafascynowanych kulturą japońską. Nowoczesny budynek nad Wisłą powstał, by zapewnić siedzibę dla posiadanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie bogatych zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu. Ich ważną częścią jest wspaniała kolekcja sztuki japońskiej ofiarowana w 1920 roku przez wybitnego kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego. Od używanego przez kolekcjonera pseudonimu „Manggha” zaczerpnięto nazwę muzeum, dziś samodzielnej instytucji. Piękne obiekty – drzeworyty, rzemiosło artystyczne, w tym ceramika, stroje, tkaniny czy broń służą tu jako punkt wyjścia dla okresowych prezentacji różnych tematów związanych z japońską sztuką, kulturą i obyczajami. Goszczą tu także wystawy czasowe partnerów zewnętrznych, zaś funkcję muzealną Manggha łączy z działaniami edukacyjnymi upowszechniającymi wiedzę na temat kultury Japonii i innych krajów Azji. Warto dodać, że w tymże muzeum uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału również w ciekawych warsztatach, na których prezentowano sztukę pisma, ubioru kimona, jedzenia pałeczkami czy też origami.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu uznali wycieczkę do Krakowa za wyjątkowo udaną i pełną pozytywnych wrażeń.
Wyróżnienia dla naszych nauczycieli
22 września 2017 r. w auli Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z zasłużonymi działaczami turystyki. Podczas spotkania zostały wręczone wyróżnienia osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki w Bielsku – Białej. Ponadto nagrodzono tych opiekunów Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych, którzy w minionym roku najaktywniej propagowali turystykę wśród dzieci i młodzieży. Miło nam poinformować, że wyróżnione zostały dwie nauczycielki naszej placówki, p. Marta Piwowarczyk i p. Małgorzata Stwora.
Na zdjęciu: zastępca Prezydenta Miasta Bielska – Białej, Waldemar Jędrusiński oraz nagrodzeni opiekunowie Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych.
Pierwsza wycieczka otwierająca rok szkolny 2017 / 2018
23 września 2017 r. Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne Groniczki wzięło udział w tradycyjnym złazie wieńczącym obchody Światowego Dnia Turystyki, którego organizatorami są corocznie Miasto Bielsko – Biała oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział „Podbeskidzie” w Bielsku – Białej, przy współudziale Książnicy Beskidzkiej oraz Beskidzkiej Grupy GOPR.
Warunkiem uczestnictwa w wymienionej imprezie plenerowej było przejście wybranej trasy oraz punktualne przybycie na metę złazu, która znajdowała się na terenie campingu Ondraszek na Błoniach. SKKT Groniczki pod kierownictwem p. Marty Piwowarczyk oraz p. Małgorzaty Stwory wybrało trasę prowadzącą zielonym szlakiem na Kozią Górę a następnie narciarskim – na Błonia.
Jak można dostrzec na zdjęciach, pogoda w tym dniu stanowiła prawdziwy test hartu ducha i fizycznej wytrzymałości. Całej znakomitej ekipie udało się osiągnąć szczyt pokonując szlak w strugach deszczu, błota i z akompaniamentem świszczącego wiatru.
Po dojściu na Błonia wszyscy członkowie SKKT Groniczki otrzymali pamiątkowe koszulki oraz wyrazy uznania.