Przejdź do treści Przejdź do menu

PATRON SZKOŁY

kustron2

Józef Kustroń [generał brygady; ur. 1892, zm. 1939].

Urodził się 16 października 1892r. w Stryju. Przed I wojną światową działał w paramilitarnym Związku Strzeleckim, po wybuchu wojny wstąpił do Legionów Polskich.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Od lipca 1920r., podczas wojny polsko-rosyjskiej kierował z ramienia Naczelnego Dowództwa przewozami wojskowego transportu kolejowego i ewakuacją kolejową na zachód.

W 1925r. awansował do stopnia pułkownika, a w 1935r. został dowódcą 21 Dywizji Piechoty Górskiejw Bielsku, z którą wziął udział w zajęciu Zaolzia [1938r.]. W czasie pobytu w Bielsku zaangażował się w działalność społeczną i narodową. W marcu 1939r. został generałem brygady.

W czasie kampanii wrześniowej dowodził 21 Dywizją Piechoty Górskiej, wchodzącą w skład – powstałej w ramach Armii „Kraków” – Grupy Operacyjnej „Bielsko”. Od początku wojny 21 DPG brała udział w ciężkich walkach odwrotowych, po których znacznie osłabiona przedarła się na Lubelszczyznę, gdzie 16 września 1939r. pod Oleszycami generał zginął w walce. Został pochowany na polu bitwy; jego grób przeniesiono w 1953r. do Nowego Sącza. Został odznaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari III, IV i V klasy, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych [trzykrotnie], Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi.

Pomnik gen. Józefa Kustronia stoi przed Zespołem Szkół Elektryczno-Mechanicznych przy ul. Limanowskiego 4. Napis na pomniku brzmi: Józef Kustroń generał brygady, dowódca 21 Dywizji Piechoty Górskiej, zginął na polu chwały pod Koziejówką 16 września 1939. Fundowało społeczeństwo ziemi sądeckiej, Wojew. Rada Narodowa oraz Zarządy Wojewódzkiego i Miejskiego ZBOWiD Nowy Sącz 1985.

kustroń

Pomnik generała Józefa Kustronia