WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI WIELICZKA

25-11-2019 21:10 wycieczki

Wycieczka do Kopalni Soli Wieliczka

16 listopada uczniowie należący do SKKT Groniczki wybrali się z wizytą do Kopalni Soli Wieliczka, która w 1978 r. została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak można przeczytać na stronie internetowej kopalni: „Legenda przypisuje odkrycie soli w Wieliczce Kindze, żonie krakowskiego władcy Bolesława Wstydliwego. Ponoć węgierska księżniczka jeszcze w swoim kraju otrzymała w posagu kopalnię soli, do której – opuszczając ojczyznę – wrzuciła zaręczynowy pierścionek. Gdy przybyła do Polski nakazała sługom wykopanie szybu, a w pierwszej wydobytej bryle soli znaleziono ów pierścień…W rzeczywistości sól w tych okolicach warzono już 3500-2500 lat p.n.e. Na XIII wiek przypada prężny rozwój tutejszej kopalni. Dość wcześnie okazała się ona nie tylko źródłem dochodów, ale i atrakcją turystyczną – już w średniowieczu pojawili się tu pierwsi zwiedzający. Ich poczet otwiera astronom Mikołaj Kopernik, a na liście późniejszych gości znajdziemy też Fryderyka Chopina czy Johanna Wolfganga von Goethego. Obecnie Kopalnię Soli Wieliczka – jeden z niewielu na świecie obiektów górniczych, czynnych bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej – odwiedza rocznie około miliona turystów”.

Uczniowie naszej szkoły przeszli zabytkowymi chodnikami kopalni ok. 3 km. Podczas trasy można było podziwiać naturalne ozdoby (stalaktyty i stalagmity), solne rzeźby, jeziorka solankowa a także urządzenia górnicze i słynną kaplicę św. Kingi.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć!