Przejdź do treści Przejdź do menu

Święto Odzyskania Niepodległości

09 i 10 listopada, w naszej szkole, odbyły się uroczyste akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowane przez klasę 6c w budynku przy ul. W.Witosa i przez klasę 5d w budynku przy ul. Wyzwolenia.

Uroczystości, przede wszystkim, miały  przypomnieć ciężkie czasy w dziejach Polski, ale także wzbudzić w nas refleksje.

9 Listopada 2022r. klasa 6c przedstawiła program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu.

Wstępem do programu artystycznego był krótki filmik z nagranym wywiadem z uczniami klas pierwszych. Najmłodsi uczniowie naszej Szkoły odpowiadali na trudne pytania: Co to jest patriotyzm? Kim jest patriota i co robi? oraz Co to znaczy, że kraj jest niepodległy?

Następnie uczniowie klasy 6c przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z utratą i odzyskaniem niepodległości Polski. Uczniowie zaprezentowali też pieśni patriotyczne: My, Pierwsza Brygada oraz Szara Piechota. Występ uświetnili uczniowie innych klas, którzy kształcą się w grze na instrumentach (saksofonie, gitarze i keyboardzie), prezentując swoje umiejętności. Dzięki nim zgromadzeni widzowie usłyszeli w wersji instrumentalnej pieśń: Rozkwitały pąki białych róż, O mój rozmarynie, Przybyli ułani. Zwieńczeniem występu było odśpiewanie współczesnej piosenki pt.: Kocham wolność.

10 Listopada 2022r. klasa 5d przedstawiła program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Uczniowie klasy 5d zaprezentowali liczne scenki, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne takie jak: Niepodległa, Niepokorna, Legiony oraz O mój Rozmarynie, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na zakończenie widownia miała okazję zobaczyć Taniec Flag do muzyki Andrzeja Kurylewicza z filmu Polskie drogi.

Podczas występu wykorzystano również fragmenty następujących utworów muzycznych : Fryderyk Chopin Polonez A-dur, Marion Barfs & Clint Mansell Requiem for a Dream oraz Tina Guo Now We Are Free.