„Podróże po Europie”- Włochy

25-01-2024 15:10 z życia szkoły

Głównym celem projektu jest przybliżenie uczniom dziedzictwa cywilizacyjnego Europy i wartości zabytkowej najcenniejszych obiektów, jak również zapoznanie ich z wybitnymi postaciami: wynalazcami, pisarzami, malarzami i muzykami, a także poznanie specjałów kulinarnych wybranego kraju. W styczniu klasa 2a przeniosła się do Włoch, poznając nie tylko historię i zabytki tego kraju. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować jedną z najbardziej ulubionych potraw we Włoszech- pizzę. Pizza pochodzi z końca XIX wieku. W 1889 roku podczas podróży po Włoszech królowa Margherita di Savoia chciała poznać zwykłe, codzienne, najbardziej popularne dania regionalne, które jedli jej poddani. Wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia) odwiedzili Neapol. Tamtejszy piekarz - Raffaele Esposito, przygotował na życzenie królowej najprostszą potrawę. Na pizzy znalazły się pomidory, ser mozzarella oraz bazylia, czyli czerwień, biel i zieleń.

Aneta Zierkowska