Niezapomniana wycieczka

30-05-2023 17:31 wycieczki z życia szkoły

26 maja 2023 r. klasy 5b i 5c wyruszyły na wyczekiwaną od dawna wycieczkę do Krakowa. Program obejmował zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” oraz wizytę w Wioskach Świata – Parku Edukacji Globalnej.

Kopalnia Soli „Wieliczka” należy do jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Uczniowie mieli okazję, by dotrzeć do jedynego w Europie podziemnego kościoła – Kaplicy św. Kingi. Znajdują się w niej wspaniałe solne dzieła sztuki, m. in. trzyczęściowy ołtarz główny wyrzeźbiony z soli oraz solne płaskorzeźby przedstawiające słynne sceny z Nowego Testamentu. Na szlaku turystycznym nie brakuje również innych atrakcji; w podziemiach można zobaczyć największą na świecie górniczą machinę zrobioną z drewna – kierat konny z XVII w., z pietyzmem wykonane solne rzeźby postaci historycznych czy też skrzatów oraz żyrandole zdobione kryształkami soli.

Po przejściu całej trasy wszyscy uczestnicy wycieczki zostali nagrodzeni pysznym obiadem w podziemnej restauracji. Dzięki temu nie zabrakło sił na następny etap, czyli wyprawę do Wiosek Świata. Jest to duży obszar, na którym można zobaczyć wiele eksponatów z różnych stron świata. Warto wymienić np. jurtę – mongolski dom, indiańskie tipi, papuaski dom na palach czy też ghańską wioskę. Podczas zwiedzania uczniowie nie tylko świetnie się bawili, lecz uczestniczyli w wartościowych wykładach (prowadzonych przez wolontariuszy) na temat mieszkańców różnych stron świata, ich tradycji i problemów.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Wszyscy wrócili do swoich domów w wyśmienitym nastroju oraz z dodatkowym bagażem – pamiątkami i upominkami dla swoich kochanych Mam z okazji ich święta :)

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Katarzyna Głogowska

Marta Piwowarczyk