NAUKA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

20-10-2023 12:50

Zasady udzielania pierwszej pomocy to nie tylko kwestie tego, jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, ale również kolejność wykonywania działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, wiedza na temat tego, kiedy i jakich przyrządów medycznych można użyć oraz kogo i w jakich sytuacjach poprosić o pomoc.

Pierwszymi przeszkolonymi w tym roku szkolnym są uczniowie z klasy 2a i 1b którzy w październiku przypomnieli sobie w jaki sposób należy zachować się podczas wypadku, jak sprawdzić przytomność poszkodowanego, co to jest pozycja bezpieczna, czy i w jaki sposób należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo -oddechową.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:

• Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.

• Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

• Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.

• Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

• Zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.

• Wykonaj resuscytację lub zastosuj defibrylator.

Ksenia Więcek i Aleksandra Rączka