Dzień bez plecaka

27-03-2023 14:18

Dzień bez plecaka” (z ang. „no backpack day”) to wyjątkowa akcja, która już na stałe zagościła w wielu polskich szkołach. Pomysłodawczyni ogólnoświatowej akcji, amerykańska aktywistka Mongai Fankam, chciała zwrócić uwagę na to, że nie każdy ma równy dostęp do edukacji. Wiele dzieci musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich nawet na plecak.

Samorząd Uczniowski zdecydował, że piątek 24 marca będzie dniem, w którym uczniowie będą mogli przyjść do szkoły bez tradycyjnych plecaków. To nie znaczy, że bez książek i zeszytów, bo te mieli przynieść w czymkolwiek, co mogłoby zastąpić plecak.

Uczniowie udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Wiele przedmiotów zyskało nowe zastosowanie. Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć m.in.: wózki, walizki, wanienki, wiadra, kosze, pufy, transportery dla zwierząt i pojemniki na ciasta. Pojawiły się także: poduszki, koce, kurtki, pudełka, futerał na gitarę, kask rowerowy, a nawet rura kanalizacyjna.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.