Bezpieczeństwo w Internecie

22-02-2021 13:09 z życia szkoły

Internet to z pewnością jeden z najważniejszych wynalazków współczesnego świata. Świadczy o tym choćby ilość użytkowników, która liczona jest w miliardach. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń – sieć nie jest w pełni kontrolowana, dlatego nie ma tu miejsca na jakiekolwiek zaniedbania ze strony użytkowników.

W ramach lekcji informatyki omawiamy i przypominamy sobie o bezpiecznych zachowaniach w sieci.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożeń w Internecie:

1. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!

2. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!

3. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.

4. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.

5. Wymyśl sobie fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!

6. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.

7. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy sms’a. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.

8. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.

9. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

Dla lepszego utrwalenia uczniowie każdej klasy zaprojektowali plakaty i komiksy zawierające zasady bezpieczeństwa w Internecie. Zapraszam do obejrzenia wybranych prac: