2014/2015

„Dzieci Śląska – Dzieciom Lwowa”

Jak co roku biblioteka szkolna w grudniu przeprowadziła Akcję Dzieci Śląska – Dzieciom Lwowa. Zbierałyśmy żywność długoterminową, przybory szkolne, sportowe, zabawki i nowe ubrania. Zebraliśmy 9 paczek artykułów spożywczych i dwie paczki z pozostałymi artykułami. Bardzo dziękujemy rodzicom i uczniom naszej szkoły za przyniesione dary.

Podziękowanie

Pasowanie na Czytelnika biblioteki szkolnej

We wtorek, 27 stycznia 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Czytelnika klas pierwszych.

Dzieci zapoznały się z biblioteką i ogólnymi zasadami w niej obowiązującymi. Uczennice klas 5b i 6c wystąpiły w przedstawieniu: „ O ostatnim smoku na świecie”. Następnie wspólnie omówiliśmy „Prośby Książki”

„PROŚBA KSIĄŻKI”

NIE PISZ I NIE RYSUJ

NIC NA MOICH KARTKACH,

BO JEŚLI MNIE ZNISZCZYSZ,

NIE BĘDĘ NIC WARTA.

NIE ZAGINAJ ROGÓW

I DBAJ O OKŁADKĘ,

GDY PRZERWIESZ CZYTANIE

WŁÓŻ WE MNIE ZAKŁADKĘ.

NIE CZYTAJ MNIE W WANNIE

ALBO PRZY JEDZENIU

ŻEBYM NIE ULEGŁA

PRZYPADKIEM ZNISZCZENIU.

ZANIM PO MNIE SIĘGNIESZ,

ZAWSZE UMYJ RĘCE,

A BĘDĘ CIĘ CIESZYĆ

LAT STO ALBO WIĘCEJ.

Uczniowie klas pierwszych ochoczo złożyli obietnicę:

MY NIŻEJ PODPISANI

CZYTELNICY,

OBIECUJEMY UROCZYŚCIE

ZAWSZE DBAĆ O KSIĄŻKI I KORZYSTAĆ Z ICH MĄDROŚCI!

Po ślubowaniu uczniowie „własną krwią” – paluszkiem zamoczonym w czerwonym tuszu, podpisały obietnicę. Pani bibliotekarka pasowała każdego z nich na czytelnika.

Na koniec dzieci wypożyczyły pierwszą książkę.

Zapraszamy wszystkich uczniów do „ korzystania z mądrości książek”.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Tego dnia, 25 listopada, pani z biblioteki zaprosiła nas do siebie, na świętowanie Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Kilka dni wcześniej otrzymaliśmy zaproszenie, na którym było napisane,że mamy przynieść swoje ulubione Misie. Mogliśmy przedstawić swoich ulubieńców. Zobaczyliśmy prezentację, na której zobaczyliśmy Misia Uszatka, Colargola, Trzy Misie, Gumisie, Misia Yogi i oczywiście Kubusia Puchatka. Niektórych tych bajek, np. Colargola, w ogóle nie znamy. Pani przeczytała nam fragment bajki pana Czesława Janczarskiego pt: „Miś Uszatek i jego przyjaciele”. Oglądnęliśmy kilka krótkich filmów animowanych: o Misiu Uszatku, o Colargolu, o Misiu Jogim. Słuchaliśmy też ulubionych piosenek Kubusia Puchatka. Na koniec kolorowaliśmy nasze ulubione Misie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli świętować Dzień Pluszowego Misia.

Uczniowie klas drugich.

Urodziny Kubusia Puchatka

Dnia 21 października Kubuś Puchatek zaprosił do naszej biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych na swoje urodziny. Pani Agnieszka zapoznała nas z autorem książki pt: „Kubuś Puchatek” – panem Alanem Aleksandrem Milne.

Następnie pani przeczytała nam fragment pierwszego rozdziału książki, co zachęciło niektórych z nas do czytania dalej Kubusiowych przygód. Obejrzeliśmy również fragment filmu o Kubusiu Puchatku. Przypominaliśmy sobie przyjaciół naszego ulubieńca. Następnie kolorowaliśmy obrazki z Kubusiem, Prosiaczkiem, Kłapouchym, Kangurzycą i Maleństwem, Królikiem, Tygryskiem, Panem Sową i Hefalumpem. Na koniec pani powiedziała, ze Kubuś zostawił w bibliotece mały poczęstunek dla nas – małe co nie co – podzielił się z nami miodkiem. Pani częstowała nas wyciągając z baryłeczki z napisem MIUT, pysznym miodem podanym na wafelku. Bardzo nam się to podobało i bardzo nam smakowało.

Uczniowie klas pierwszych

Narodowe Czytanie 2014

Pan Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zaprosił wszystkich Polaków do uczestniczenia w obchodach Narodowego czytania tymi słowami:

„W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.”

Chcielibyśmy się dołączyć do tej akcji. W naszej szkole został zorganizowany taki dzień w nieco odmiennej formie. Ogłosiliśmy dwa konkursy: Pięknego czytania i konkurs rysunkowy.

  1. Pięknego czytania – w którym uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce – Martyna Kania, kl. 4b

II miejsce – Milena Panek, kl. 6b

III miejsce – Julia Grduk – 5b

  1. Konkurs rysunkowy – scena z Trylogii lub W pustyni i w puszczy.

Nagrodzeni uczniowie to:

miejsce – Maciej Gajda, kl. 6a

II miejsce – Milena Panek, kl. 6b

III miejsce – Łukasz Janik, kl. 6b

III miejsce – Sylwia Pająk, kl. 6b

Wybór książek - wyniki

Dnia 9 marca 2015r. w naszej szkole odbyły się wybory książek. W wyborach tych czynny udział wzięło 400 uczniów. Uczniowie z samorządów szkolnych: starszego i młodszego, przeszli po klasach i zbierali głosy. Następnie głosy były liczone. Akcja przeprowadzona została pod nadzorem pani Agnieszki z biblioteki.
Starszy samorząd: Anna Stokłosa i Gabriel Bartelmus.
Młodszy samorząd: Asia Kocur z klasy 3b, Justyna Pisarek z klasy 3c i Dominik Górny z klasy 3a.
Oto wyniki naszego głosowania:

Wybory książek – wyniki klasy I – III

Wybory książek – wyniki klasy IV-VI

Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy - „Książka to prawdziwy przyjaciel”

W tym roku czytaliśmy trzecią część Solilandii pt: „Klątwa Ducha Gór”.

Dnia 17 marca 2015r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje. W konkursie wzięły udział klasy: 3a, 3b, 3c. Konkurs składał się z 4 zadań. Trzy pierwsze polegały na losowaniu pytań, na które dzieci miały odpowiedzieć. Ostatnie zadanie polegało na przedstawieniu wcześniej przygotowanej scenki. Wszystkie klasy przygotowały się do tego konkursu znakomicie. Do jury zostały zaproszone: pani Anna Mąkinia, pani Aleksandra Muszyńska oraz Kasia Jasionek z klasy 6a z samorządu szkolnego. Bardzo dziękujemy. Klasę 3a reprezentowali: Mateusz Slian, Maciej Folarzyński i Przemysław Batelt, klasę 3b – Joanna Kocur, Justyna Holisz i Anna Mynarska, klasę 3c – Martyna Giełtowska, Emilia Wolny, Patrycja Przybytek.

Oto wyniki:

I miejsce – klasa 3c

II miejsce – klasa 3b

III miejsce – klasa 3a