Wyjazd do Krakowa

Date: Listopad 4, 2017 Author: admin Categories: Aktualności

23516278_1717206541645556_878637686_o

21 października 2017 r. SKKT Groniczki wzięło udział w wycieczce do Krakowa. Tym razem uczniowie przemierzali nie górskie szlaki, lecz miejskie dziedzińce i zaułki.

Podczas całodniowego wyjazdu uczniowie zwiedzili m.in. Podziemia. Jak można przeczytać w broszurze reklamowej: W Podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja. Stałą ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, udostępniono 3 dni po otwarciu muzeum, tj. 27 września 2010. Jest to multimedialne widowisko – podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Poza zwykłymi eksponatami, około sześciuset modeli można zobaczyć w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów. Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne – zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen). Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek.

Po wizycie w Podziemiach uczniowie oraz ich opiekunowie znaleźli czas na spacer po Rynku oraz posiłek. Następnym etapem było Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Powstało ono z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz, zafascynowanych kulturą japońską. Nowoczesny budynek nad Wisłą powstał, by zapewnić siedzibę dla posiadanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie bogatych zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu. Ich ważną częścią jest wspaniała kolekcja sztuki japońskiej ofiarowana w 1920 roku przez wybitnego kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego. Od używanego przez kolekcjonera pseudonimu „Manggha” zaczerpnięto nazwę muzeum, dziś samodzielnej instytucji. Piękne obiekty – drzeworyty, rzemiosło artystyczne, w tym ceramika, stroje, tkaniny czy broń służą tu jako punkt wyjścia dla okresowych prezentacji różnych tematów związanych z japońską sztuką, kulturą i obyczajami. Goszczą tu także wystawy czasowe partnerów zewnętrznych, zaś funkcję muzealną Manggha łączy z działaniami edukacyjnymi upowszechniającymi wiedzę na temat kultury Japonii i innych krajów Azji. Warto dodać, że w tymże muzeum uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału również w ciekawych warsztatach, na których prezentowano sztukę pisma, ubioru kimona, jedzenia pałeczkami czy też origami.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu uznali wycieczkę do Krakowa za wyjątkowo udaną i pełną pozytywnych wrażeń.