Aktualności

Wycieczka kół turystycznych z SP 28 i Gimnazjum nr 6

Date: Październik 27, 2015 Author: admin Categories: Aktualności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10 października 2015 r. członkowie dwóch kół turystycznych (naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 6) spotkali się, aby zrealizować ostatnią wspólną wycieczkę w ramach projektu Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa.

Trasa prowadziła od Rycerki Górnej Kolonii przez Bendoszkę do schroniska na Przegibku Raczańskim. Początkowo na szlaku panował fantastyczny jesienny klimat, który tworzyły snujące się mgły, zgaszone barwy pożółkłych liści i omszałe głazy w głębokim odcieniu zieleni. Jednak, gdy znaleźliśmy się na szczycie Bendoszki, zaskoczyła nas mżawka oraz ostry, północny wiatr. Ów szczyt z charakterystycznym krzyżem milenijnym zazwyczaj wita turystów wyśmienitymi widokami. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Wielką Raczę, na prawo od niej wznoszą się masywy Jaworzyny i Magury oraz Oźnej i Rachowca. Na prawo od Rachowca w oddali położony jest Beskid Śląski z wysokim szczytem Baraniej Góry. Bystre oczy dostrzegą również Kotlinę Żywiecką z taflą Jeziora Żywieckiego oraz wznoszący się nad nią Beskid Mały. Z kolei na wschodzie majaczy się masyw Pilska i Lipowskiej oraz rozległy szczyt Babiej Góry.

Gdy dotarliśmy na Bendoszkę byliśmy w stanie dostrzec jedynie linię pobliskiego lasu, w odległości kilkunastu metrów. Ze względu na zimno i nasilający się deszcz, szybko ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia. Następnie żwawym krokiem pomaszerowaliśmy do schroniska, gdzie można było odpocząć oraz podsuszyć nieco podmokłe ubrania. Gospodarze tego niewielkiego, drewnianego schroniska przyjęli nas bardzo gościnnie i z dużą serdecznością. Miło było zregenerować siły przy domowych jagodziankach i gorącej herbacie. Po dwugodzinnym odpoczynku, w strugach deszczu ruszyliśmy w drogę powrotną.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych, kolejną wycieczkę można zaliczyć do udanych i sympatycznych. W tym miejscu ogromne podziękowania należą się zarówno rodzicom, pełniącym systematycznie rolę opiekuna na wielu wyjazdach turystycznych, jak i tym uczniom, którzy swoim zaangażowaniem oraz kulturą osobistą współtworzą dobrą atmosferę na wycieczkach. Osobne podziękowania należą się również niezawodnemu przewodnikowi beskidzkiemu, p. Krystynie Dunat, której ciekawe pogadanki o historii i topografii Beskidów stanowiły nieocenioną wartość.

Do miłego zobaczenia w sezonie wiosennym!

Marta Piwowarczyk