Aktualności

Wycieczka inaugurująca wiosenny sezon turystyczny 2019

Date: Kwiecień 5, 2019 Author: admin Categories: Aktualności

Resized_20190330_125419

30 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły a zarazem członkowie koła turystycznego Groniczki wraz z rodzicami oraz opiekunami – p. Martą Piwowarczyk oraz p. Małgorzatą Stworą wybrali się na wycieczkę w piękny rejon Beskidów, mianowicie do schroniska na Koziej Górze. Jak możemy przeczytać na stronie www.kozia.pl:

Schronisko jest usytuowane na jednym ze szczytów w Beskidzie Śląskim, w niedalekiej odległości od bielskich terenów rekreacyjnych „Błonia”, na wysokości 683m.n.p.m. Jego początki sięgają końca XIX wieku. Nieopodal dzisiejszego schroniska stała nieduża chata służąca leśnikom za schronienie. Dziś można zobaczyć jej pozostałości w niewielkiej odległości za schroniskiem. Budynek Stefanki takiej, jaką widzimy ją dziś został wzniesiony początkiem XX wieku przez Towarzystwo Popierania Turystyki i rozbudowany został w latach dwudziestych przez niemiecką organizację Beskidenverein. Dobudowano wówczas werandę i salę w kształcie rotundy. W tym samym czasie została także otwarta niezwykła atrakcja szczytu Kozia Góra – tor saneczkowy. Była to konstrukcja największa w Europie, liczyła 2200 metrów długości i 30 wiraży. Dziś niestety możemy podziwiać tylko jej kamienne fragmenty-ruiny… porośnięte mchem, zapomniane i nieznane przez najmłodszych turystów, a teraz bardzo potrzebne dla rozwoju sportu i turystyki w regionie. 

Wyjazd należał do bardzo udanych: cały czas towarzyszyła nam fantastyczna pogoda oraz świetny humor.

Resized_20190330_125419