SKKT Groniczki

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne

„Groniczki”

mountains-1662288_1920

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne Groniczki pod kierownictwem p. Marty Piwowarczyk rozpoczęło swoją działalność 1 marca 2003 r. Początkowo Koło liczyło 12 uczestników, lecz wraz z kolejnymi latami wzrastała liczba uczniów lubiących górskie wędrówki. Począwszy od 2003 r. Koło zaczęło ściśle współpracować z Miejskim Oddziałem PTTK w Bielsku – Białej oraz brać udział w organizowanych przez tę instytucję powiatowych rajdach, złazach oraz konkursach wiedzy turystycznej.

Do czerwca 2017 r. SKKT Groniczki zdobyło 18 pucharów w generalnej klasyfikacji wszystkich szkół uczestniczących w wyżej wymienionych rajdach oraz 25 wyróżnień indywidualnych (miejsca od pierwszego do trzeciego) we wspomnianych konkursach o tematyce turystycznej.

W 2009 r. SKKT Groniczki rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Hałcnowa. Dzięki finansowemu wsparciu owej instytucji udało się zrealizować kilka edycji projektu turystycznego, pt. Dzieci, rodzice, dziadkowie na turystycznych szlakach. W ramach projektu społeczność lokalna wzięła udział w wielu atrakcyjnych wycieczkach i wyjazdach.

W 2011 r. Koło otrzymało nagrodę Prezydenta Miasta jako jedno z najaktywniejszych bielskich kół.

Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 SKKT Groniczki połączyło się z kołem turystycznym działającym przy Gimnazjum nr 6 (w związku z reformą szkolnictwa). Dzięki temu zwiększyła się znacznie liczba członków. Z tego też względu SKKT Groniczki będzie odtąd prowadzone pod kierownictwem p.Marty Piwowarczyk i p.Małgorzaty Stwory.


ROK SZKOLNY 2019/2020

19 października 2019 r. – wycieczka do bacówki na Rycerzowej

21 września 2019 r. – wycieczka inaugurująca sezon jesienny

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

II wycieczka w ramach projektu turystycznego: Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach.

I wycieczka w ramach projektu turystycznego 2019 Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach

III wycieczka w ramach projektu turystycznego Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach.

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

Pierwsza wycieczka otwierająca rok szkolny 2017 / 2018

Wyróżnienia dla naszych nauczycieli

Wyjazd do Krakowa

Sukces SKKT Groniczki!

Wycieczka na Baranią Górę

SKKT Groniczki – znów z pucharem!

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

Wycieczka krajoznawczo – turystyczna na Stożek

III wycieczka w ramach projektu Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Wycieczka na Baranią Górę

Wycieczka kół turystycznych z SP 28 i Gimnazjum nr 6.

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

II wycieczka w ramach projektu Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach.

Rajd Wiosna 2015

Z życia Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego Groniczki

Notka o Szkolnym Konkursie Turystycznym – Piękno Beskidu Żywieckiego.

Szkolny Konkurs Kocham Beskidy

 

Wycieczka zamykająca sezon jesienny

25 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Głogowskiej oraz p. Marty Piwowarczyk udali się na dość wymagającą wycieczkę w rejon Beskidu Śląskiego.

Trasa prowadziła od Dębowca, przez Szyndzielnię i Klimczok do pętli autobusu nr 8. Początkowo na szlaku panował fantastyczny jesienny klimat; mgły, szeleszczące liście w różnych odcieniach ochry i brązu, połyskujące czerwienią trawy. Jednak, gdy znaleźliśmy się na szczycie Klimczoka, przywitał nas śnieg oraz ostry, północny wiatr. Kilkucentymetrowa warstwa puchu przykrywała nie tylko połacie trawy, ale i słynny skalniak zawierający przyniesione przez turystów kamyki z różnych gór świata. Po odgarnięciu śniegu mieliśmy okazję podziwiać m.in. kamyki z australijskich Gór Musgrave oraz formy skalne ze szczytów alpejskich.

Mimo trudnych warunków atmosferycznych, kolejną wycieczkę można zaliczyć do udanych i sympatycznych. W tym miejscu ogromne podziękowania należą się zarówno rodzicom, pełniącym systematycznie rolę opiekuna na wielu wyjazdach turystycznych, jak i tym uczniom, którzy swoim zaangażowaniem i kulturą osobistą współtworzą dobrą atmosferę na wycieczkach.

Do miłego zobaczenia w sezonie wiosennym!

Marta Piwowarczyk.


 

V wycieczka w ramach projektu

Dzieci, rodzice, dziadkowie na turystycznych szlakach.

11 października 2014 r. członkowie dwóch kół turystycznych (naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 6) spotkali się, aby zrealizować ostatnią wspólną wycieczkę w ramach projektu pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa. Trasa prowadziła od Złatnej, przez Halę Rysiankę, Halę Lipowską, Halę Boraczą do Żabnicy – Skałki.

Pogoda była rewelacyjna, prawdziwie złota, polska jesień w Beskidzie Żywieckim. Mimo trudnego podejścia do schroniska na Hali Rysiance, nikt nie narzekał. Wszyscy cieszyli się znakomitą aurą, niezapomnianymi widokami i … kulinarnymi dziełami sztuki, które czekały na zmęczonych turystów w obu schroniskach. Na Hali Rysiance można było raczyć się drożdżówką ze śliwkami, przykrytą grubą warstwą kruszonki, natomiast na Hali Boraczej – puchatymi jagodziankami prosto z pieca.

Ok. 15–tej ruszyliśmy z Hali Boraczej w drogę powrotną. Po godzinie dotarliśmy do Żabnicy – Skałki. Tam czekał na nas autokar, który zawiózł nas bezpiecznie do Hałcnowa.

Marta Piwowarczyk.


Sprawozdanie z wycieczki w dn. 20 września 2014 r., w ramach projektu

Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznym szlaku.

20 września SKKT Groniczki z SP 28 i SKKT z Gimnazjum nr 6 wybrały się wspólnie na wycieczkę w malowniczy rejon Beskidu Żywieckiego.

Szlak prowadził od Soblówki aż pod szczyt Wielkiej Rycerzowej. U jej stóp przycupnęła skromna bacówka, która już od 1975 r. przyjmuje wędrowców. Dokładnie 14 września bieżącego roku minęło 39 lat od otwarcia pierwszej w polskich górach bacówki PTTK – właśnie pod masywem Wielkiej Rycerzowej. Jej powstanie rozpoczęło seryjną budowę wzorowanych na jednym projekcie (autorstwa Stanisława Karpiela z Zakopanego) małych obiektów turystycznych. Jest ich dzisiaj w Polsce kilkanaście. Najbardziej znane znajdują się na Krawcowym Wierchu, Maciejowej i Małej Rawce. Wszystkie powstały w latach 70 – tych oraz 80 – tych jako przeciwwaga dla istniejących schronisk, odwiedzanych masowo przez nie zawsze wykwalifikowanych turystów. Bacówki natomiast były budowane z myślą o turystach preferujących ciszę i spokój, z dala od uczęszczanych szlaków.

Nasza ponad 50 – osobowa grupa, pod kierownictwem przewodnika, p. Krysi Dunat bardzo dobrze poradziła sobie z niełatwą trasą. Brnęliśmy dzielnie przez błoto, ścięte konary drzew i kałuże, aby dotrzeć do celu. Na miejscu można było pokrzepić się pyszną gorącą czekoladą – specjalnością serwowaną przez gospodarzy bacówki.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji. Mianowicie, w drodze powrotnej, na postojach, niektórzy zapaleni grzybiarze (uczniowie i opiekunowie) mogli cieszyć się z leśnych darów. Wśród mchu, pod świerkami, między żółknącymi trawami wspaniale prezentowały się zamszowe głowy podgrzybków brunatnych czy też beżowe – borowików szlachetnych. Gdyby było więcej czasu, to prawdopodobnie każdy uczestnik wycieczki wróciłby do domu z koszem grzybów.

Nasza wycieczka zakończyła się o 16.15 w Hałcnowie, dokąd bezpiecznie dowiózł nas autokar.

Tradycyjnie, chciałabym podkreślić, że wycieczka w tak atrakcyjny rejon Beskidów mogła się odbyć jedynie dzięki wsparciu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa.

Marta Piwowarczyk.


Rok Szkolny 2013/2014

Pierwsza wycieczka w sezonie wiosennym 2014 r.

„Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół,
a nie przejechanych kilometrach „– Tim Cahill, pisarz podróżniczy

22 marca 2014 r. SKKT „Groniczki” zainaugurowało sezon wiosenny wycieczką na trasie: Cygański Las – Kozia Góra – Błonia.
W tej imprezie turystycznej wzięli udział uczniowie należący do Koła, pod opieką nauczycielek: p. Katarzyny Głogowskiej i p. Marty Piwowarczyk. Nieocenioną pomocą służyli również rodzice, którzy zdecydowali się pełnić obowiązki opiekunów wycieczki.
Jak można dostrzec na zdjęciach, panowały i piękna pogoda, i znakomity nastrój. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych eskapadach na terenie Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego.

Katarzyna Głogowska


Pierwsza wycieczka w ramach projektu
„Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznym szlaku”.

 

12 kwietnia 2014 r. uczniowie dwóch kół turystycznych (naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 6) przemierzyli dość wymagający szlak, który prowadził od Szczyrku – Biłej, przez Karkoszczonkę do schroniska na Magurze. Mimo to, członkowie SKKT wykazali się dobrą kondycją. Zamiast odpoczynku przy herbacie i kanapkach rozegrali zacięty mecz na pobliskiej łące (patrz: galeria, zdjęcia nr 1 – 23).
Sił starczyło również na drogę powrotną. Równym krokiem cała grupa pomaszerowała przez Szyndzielnię na Dębowiec. Na miejscu część ekipy odpoczywała przy schronisku, a część – pod opieką rodziców, uczestników wycieczki- zjeżdżała na torze saneczkowym.
Eskapada zakończyła się ok. 16-tej, przed Domem Kultury w Hałcnowie.

Na zakończenie należy dodać, że nie byłoby tej wycieczki, gdyby nie finansowe wsparcie ze strony Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa.

Katarzyna Głogowska


Druga wycieczka w ramach projektu
„Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznym szlaku”.

26 kwietnia 2014 r. członkowie dwóch kół turystycznych (naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 6) wybrali się na Leskowiec.
Początkowo droga na ten szczyt miała prowadzić z Inwałdu, niemniej jednak warunki atmosferyczne wpłynęły na zmodyfikowanie trasy. Uporczywa mżawka i zasnute chmurami niebo spowodowały, iż pani przewodnik zasugerowała zmianę szlaku podejściowego. Cała grupa pomaszerowała zatem z miejscowości Rzyki – Jagódki, by po niespełna 2. godz. dotrzeć na Leskowiec. Mimo drobnego deszczu, uczniowie spisali się na medal. Niektórzy nawet żałowali, że ta malownicza trasa jest zbyt krótka.
Po odpoczynku w schronisku, w którym można było podreperować siły gorącą czekoladą i zapiekankami obie grupy zrobiły sobie pamiątkowe fotografie na tle Gronia Jana Pawła II oraz na szczycie Leskowca (patrz: galeria, zdjęcia nr 24 – 44).
Nasza wycieczka zakończyła się ok. 15.00., przed Domem Kultury w Hałcnowie.

Katarzyna Głogowska


III wycieczka w ramach projektu

Dzieci, rodzice, dziadkowie na turystycznych szlakach.

24 maja 2014 r. członkowie dwóch kół turystycznych (naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 6) spotkali się, by zrealizować dość ambitne założenie. Mianowicie, trasę z przełęczy Glinne, wejście na Halę Miziową, a następnie zdobycie Pilska, szczytu leżącego na wysokości 1557 m.n.p.m.

Pogoda była wprost wymarzona do przemierzania górskich szlaków Beskidu Żywieckiego. Niebo na wpół zasnute kłębiastymi chmurami, słońce prześwitujące przez leśną gęstwinę i przyjemna temperatura ok. 17 stopni sprzyjały wędrówce.

Po odpoczynku w schronisku na Hali Miziowej, ok. godz. 13-tej fantastycznie zdyscyplinowana ekipa, prowadzona przez naszą sympatyczną przewodniczkę, p. Krysię Dunat osiągnęła szczyt. Widok na masyw Babiej Góry oraz majestatyczne Tatry stanowił nagrodę za trud podejścia niełatwym szlakiem. (patrz: galeria).

Po półgodzinnej sjeście trzeba było jednak ruszać w drogę powrotną. Z oddali napływały bowiem groźne pomruki nadchodzącej burzy. Niemniej jednak udało nam się w rekordowo szybkim tempie (ok. 2,5 godz.) zejść do Korbielowa. Tam czekał na nas autokar, który zawiózł nas bezpiecznie do Hałcnowa.

Marta Piwowarczyk.


Z życia SKKT Groniczki.

Rok szkolny 2013/2014 był wyjątkowo dobry dla Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego Groniczki działającego przy SP 28. Udało się zrealizować wiele ciekawych wycieczek w rejony Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego.
W sezonie jesienno – zimowym młodzi turyści poznali otaczające Bielsko – Białą szczyty Koziej Góry, Dębowca oraz Szyndzielni w ramach Światowego Dnia Turystyki. Mieli również okazję uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej do Krakowa, gdzie zwiedzili Ogród Doświadczeń, Podziemia Rynku oraz Wawel.
Natomiast sezon wiosenny upłynął pod znakiem fantastycznych wycieczek realizowanych pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa, w ramach projektu Dzieci, rodzice, dziadkowie – razem na turystycznych szlakach. SKKT Groniczki, wspólnie z Kołem Turystycznym działającym przy Gimnazjum nr 6, rodzice uczniów a także członkowie Stowarzyszenia dotarli na Leskowiec z Rzyków-Jagódek oraz przeszli malowniczy szlak ze Szczyrku-Biłej, przez Karkoszczonkę na Magurę i Klimczok. W tym licznym i sympatycznym gronie udało się również zdobyć Halę Miziową oraz Pilsko, podchodząc trudną trasą z przełęczy Glinne.
Zwieńczeniem sezonu był tradycyjny Rajd Górski Wiosna 2014, z metą w schronisku na Soszowie. W tej imprezie wspaniale zaprezentowały się obie hałcnowskie placówki – SP 28 i Gimnazjum nr 6. Uczniowie obu kół turystycznych nie tylko sprawnie pokonali trasę prowadzącą z Łabajowa przez Stożek Wielki i Cieślar, lecz również uzyskali świetne wyniki w różnych konkurencjach przewidzianych przez organizatorów – Miejski Oddział PTTK w Bielsku – Białej. Zacznijmy od SP 28; w sportowym konkursie rzutu lotką II miejsce zdobył Kacper Gacek, natomiast w konkursie wiedzy turystycznej – IV miejsce zajął Maksymilian Migdał a V – Paweł Lassak. Z Gimnazjum nr 6 – całe podium w konkursie rzutu lotką zajęli kolejno: Grzegorz Handzlik, Mateusz Szlęzak i Alicja Penkala. Z kolei w konkursie wiedzy – II miejsce zdobył Błażej Sawiński a III – Kamil Stanaszek. Dzięki indywidualnym osiągnięciom młodzieży oraz perfekcyjnej dyscyplinie oba koła wypadły znakomicie w klasyfikacji generalnej. SKKT Groniczki z SP 28 zajęło II miejsce a SKKT przy Gimnazjum nr 6 – III. Nic zatem dziwnego, że powrót do Hałcnowa w towarzystwie dwóch pucharów przypominał triumfalny pochód;-)

Podsumowując, chciałabym podkreślić, iż wszystkie wycieczki realizowane w ramach SKKT nie byłyby tak udane i atrakcyjne, gdyby nie kilka czynników. Trzeba tu wymienić zaangażowanie młodzieży, profesjonalną opiekę rodziców i wszystkich osób towarzyszących (szczególne podziękowania dla Przewodnika Beskidzkiego, p. Krysi Dunat i dla p. Kasi Głogowskiej, świetnego opiekuna wielu wycieczek) oraz finansowe wsparcie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Hałcnowa.

Kierownik SKKT Groniczki
Marta Piwowarczyk.