Akcje charytatywne

Pola Nadziei 2017/2018

P80619-132530W ramach XIV edycji programu „Pola Nadziei” zgromadzono ponad 247 tys. zł. Pieniądze na rzecz stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zbierały w tym roku szkoły z Podbeskidzia oraz salwatoriańskie parafie w USA. W programie wzięły udział 62 placówki edukacyjne z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, Skoczowa oraz cztery polskie wspólnoty w USA ze stanów Nowy Jork i New Jersey.

19 czerwca w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej odbyło się podsumowanie programu „Pola Nadziei 2018”. W nabożeństwie ekumenicznym, któremu przewodniczył bp Piotr Greger, wzięli udział reprezentanci wszystkich szkół uczestniczących w akcji, a także samorządowcy, parlamentarzyści i duchowni.

W kończącym się roku szkolnym 2017/2018 szkoły uzbierały i przekazały na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej ponad 247 tys. zł., organizując zbiórki, kiermasze, koncerty, przedstawienia, sprzedając ciasta i własnoręcznie wykonane drobiazgi. Zebrana kwota – 247 tys. 810 zł – wspomoże codzienną działalność hospicjum. W polskich parafiach i salwatoriańskim klasztorze w USA zebrano prawie 10 tys. USD.

Nasza szkoła, dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli zebrała kwotę 20.310zł, dlatego podczas  podsumowania akcji zostaliśmy wyczytani do odbioru pucharu jako pierwsi.

 

Dziękujemy,

koordynatorki programu

 

 Pola Nadziei 2016

 

stronka.JPGW mijającym roku szkolnym po raz kolejny wzięliśmy udział w programie Pola Nadziei. Przez cały rok szkolny staraliśmy się w różnoraki sposób przybliżyć uczniom problematykę hospicyjną-  pomoc ludziom schorowanym organizując pogadanki w klasach czy konkursy, jednocześnie staraliśmy się zebrać jak największą ilość pieniędzy na wsparcie działalności Stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II.

Zorganizowaliśmy kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, kwestę przy parafii Nawiedzenia NMP w Bielsku – Białej, kiermasze ciast oraz zbiórki datków podczas zebrań z rodzicami. W efekcie udało się zebrać 9158 zł i 43 gr.!

W poniedziałek 20 czerwca 2016 roku w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej  oficjalnie podsumowano 12 edycję programu Pola Nadziei. Wzięło w niej udział ponad   80 szkół z Bielska-Białej i powiatów bielskiego, żywieckiego i  cieszyńskiego przekazały one na rzecz hospicjum kwotę 227 153 zł Nasza placówka została wyróżniona jako czwarta z ww. szkół pod względem zaangażowania na rzecz tej akcji. Zostaliśmy uhonorowani pucharem oraz pięknymi podziękowaniami.

 

 

 

 

Pola Nadziei 2015

Obraz 004 W poniedziałek 22 czerwca 2015 roku w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej  oficjalnie podsumowano 11 edycję programu Pola Nadziei. W kończącym się roku  szkolnym 2014/15 82 szkoły z Bielska-Białej i powiatów bielskiego, żywieckiego i  cieszyńskiego przekazały na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej ponad  222 250 zł organizując zbiórki, kiermasze, koncerty, przedstawienia, sprzedając ciasta i własnoręcznie wykonane drobiazgi. Przedstawiciele szkół otrzymali podziękowania i  puchary za zaangażowanie w akcję i zebrane pieniądze.

 Nasza szkoła jak co roku aktywnie zaangażowała się w realizację programu „Pól Nadziei”.  Odbyły się zbiórki pieniędzy, kiermasz świąteczny, słodkie piątki, a także konkursy i lekcje poruszające problematykę hospicyjną.

Dzięki tym działaniom przekazaliśmy na konto Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego 3.404.35 zł. Za nasz wkład zostaliśmy wyróżnieni specjalną statuetką podczas podsumowania tegorocznej edycji „Pól Nadziei”.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i włączenie się w tegoroczną edycję.

Joanna Brzezińska

Sylwia Stanclik

 

Pola Nadziei 2014

P1120769

W programie „Pola Nadziei” w roku szkolnym 2013/14 (10. edycja) wzięło udział 85 szkół z Bielska-Białej i regionu. Na budowę hospicjum zebrano ponad 241 tys. zł.

16 czerwca 2014 roku w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste zakończenie akcji „Pola Nadziei 2014”:

– W ciągu 10 lat „Pól Nadziei” uczniowie i nauczyciele przekazali na budowę hospicjum ponad 1,5 mln złotych. Przy kwocie 7 mln zł, które do tej pory pochłonęła budowa jest to znacząca kwota – zauważyła w przemówieniu do zebranych reprezentantów szkół i oficjalnych gości, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, Grażyna Chorąży.

Podczas uroczystego podsumowania szkoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy. Nasza szkoła także została wyróżniona za szczególne zaangażowanie w realizację ogólnopolskiego programu „POLA NADZIEI 2014”.

W tym roku nasza akcja polegała na realizacji szeregu działań takich jak: kiermasz świąteczny, zbiórki podczas zebrań rodziców, sprzedaż ciast tzw. „słodkie piątki” oraz zbiórka do puszek w klasach. Przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze na temat programu „Pola Nadziei” oraz konkursy.

Nasza szkoła łącznie przekazała na konto Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego kwotę 4260 złotych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się i wsparli tegoroczną edycję „Pól Nadziei”.

Joanna Brzezińska

Sylwia Stanclik

 


 

Pola Nadziei 2012/2013

prot

W roku szkolnym 2012/13 po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”, mającej na celu wsparcie inicjatywy budowy hospicjum w Bielsku – Białej. Koordynatorem kampanii jest Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne działające przy parafii NMP Królowej Polski w Bielsku – Białej.

W roku szkolnym 2012/13 w programie Pola Nadziei 2013 wzięło udział 91 szkół – o sześć więcej niż w poprzednim roku. Są to placówki z Bielska-Białej oraz z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.
Udział szkół w programie Pola Nadziei 2013 polega na organizowaniu imprez i podejmowaniu innych działań, których celem jest zbiórka pieniędzy na hospicjum. Są to m.in. kiermasze ozdób świątecznych i drobnego rękodzieła, sprzedaż domowych wypieków, przedstawienia, koncerty, konkursy artystyczne, zbiórki w sklepach i przed kościołami, licytacje.
Nasze szkolne działania promujące ruch hospicyjny rozpoczęliśmy od jesiennego sadzenia żonkili – symbolu nadziei. Na terenie naszej szkoły odbył się również konkurs plastyczny na najpiękniejszy żonkil, wykonany dowolną techniką. W każdej klasie przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze poświęcone kampanii.
W listopadzie zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, przy Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Hałcnowie. Zebraliśmy wówczas sumę równą 2900 zł. Począwszy od stycznia w naszej szkole miały miejsce „słodkie piątki”, w czasie których sprzedawano ciasta upieczone przez rodziców. Zainteresowanie słodkościami przerosło nasze oczekiwania. W następnym roku szkolnym startujemy już od września. Kolejna zbiórka pieniędzy została przeprowadzona podczas jednego z zebrań rodziców. Dochód z ciast oraz ze wspomnianej zbiórki zasilił konto hospicjum i opiewał na sumę 2300 zł.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli mogliśmy wesprzeć szczytne dzieło, jakim jest budowa, tak potrzebnego w naszym mieście, stacjonarnego hospicjum. Za nasz wkład zostaliśmy wyróżnieni specjalną statuetką podczas podsumowania tegorocznej edycji „Pól Nadziei” 17 czerwca 2013 roku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej.
Dotychczas na budowę stacjonarnego hospicjum wydano 5 500 000 zł. Wszystkie pieniądze pochodzą ze zbiórek publicznych, darowizn, wpłat z „1%” oraz akcji organizowanych przez szkoły. Bez zaangażowania społecznego budowa byłaby niemożliwa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną edycję „Pól Nadziei”.

Koordynatorki akcji z ramienia szkoły
Joanna Brzezińska
Sylwia Stanclik


Pola Nadziei po raz szósty!

We wtorek 15 października br. odbyła się uroczysta inauguracja dziewiątej już edycji ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 kontynuuje swój udział w programie i po raz szósty przystępuje do tej charytatywnej akcji, mającej na celu wsparcie inicjatywy budowy hospicjum w Bielsku – Białej. Koordynatorem kampanii jestSalwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy parafii NMP Królowej Polski w Bielsku – Białej.
Program „Pola Nadziei” skierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół i placówek oświatowych. Głównym celem realizowanego przez Stowarzyszenie programu jest uwrażliwienie młodego człowieka na potrzeby chorych i cierpiących ludzi, których dookoła nas jest coraz więcej. Stacjonarne hospicjum, którego brak na naszym terenie, a którego budowy podjęło się Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne to dom, w którym zwalcza się ból, łagodzi cierpienie psychiczne i duchowe oraz wspomaga się rodzinę w okresie trwania choroby jak i w okresie osierocenia. Dotyczy to głównie chorych na nowotwory, wśród których są również dzieci. Szczególnie ważne jest to, aby ludzie zrozumieli od najmłodszych lat, że chorzy i cierpiący czekają na pomoc z ich strony. Bo tylko człowiek dla człowieka może być nadzieją.
Uczniowie naszej szkoły, którym nie jest obojętny los ludzi chorych, wezmą udział w różnorodnych akcjach odbywających się w ramach programu „Pola Nadziei”.

Przewidziane są:
• jesienne sadzenie żonkili w wyznaczonym miejscu na terenie szkoły;
• konkursy szkolne (literacki i plastyczny);
• okolicznościowa gazetka szkolna „Echo 28″;
• pogadanki w klasach na temat funkcji i działalności hospicjów;
• przedstawienie teatralne;
• „słodkie piątki” – sprzedaż ciast w szkole, oraz zbiórki pieniędzy na terenie szkoły, z których dochód zostanie przeznaczony na budowę Stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku – Białej.

Zachęcamy serdecznie wszystkich do działań na rzecz tej kampanii. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć akcję finansowo, może to uczynić poprzez wpłatę. Już 11 listopada br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 będą kwestować, po każdej mszy świętej, przy parafialnym kościele. Dochód ze zbiórki przekazany zostanie zarządowi Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.

Koordynatorki akcji z ramienia szkoły:
Joanna Brzezińska
Sylwia Stanclik


Podsumowanie kampanii „Pola Nadziei”

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 już po raz trzeci przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”, mającej na celu wsparcie inicjatywy budowy hospicjum w Bielsku – Białej. Koordynatorem kampanii jest Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne działające przy parafii NMP Królowej Polski w Bielsku – Białej.

Program rozpoczęliśmy na uroczystej inauguracji kampanii, która odbyła się w kościele Salwatorianów 22 października 2009 r. Wraz z przedstawicielami władz miasta, władzami oświatowymi, dyrektorami szkół, nauczycielami, młodzieżą i dziećmi z różnych typów szkół uczestniczyliśmy w nabożeństwie ekumenicznym. Po części oficjalnej uczestniczyliśmy w koncercie zespołu „Luter Park” działającego przy parafii ewangelicko – augsburskiej w Bielsku – Białej. Na zakończenie uroczystości delegacjom szkół – w tym także i nam – przekazano cebulki żonkili, natomiast przed kościołem NMP Królowej Polski cebuli żonkili zostały zasadzone przez zaproszonych gości.

Swoje szkolne działania promujące ruch hospicyjny rozpoczęliśmy od jesiennego sadzenia żonkili – symbolu nadziei.

Do świątecznego wydania gazetki szkolnej dołączyliśmy dodatek, w którym ukazały się najlepsze prace literackie uczniów naszej szkoły. Chętni uczniowie mięli za zadanie wypowiedzieć się w formie wypracowania lub opowiadania na jeden z trzech podanych tematów:
W jaki sposób można pomagać?
Czy pomoc innym przynosi radość?
Opisz sytuację, w której udzieliłeś pomocy.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, a ich prace poznała cała szkoła, dzięki możliwości umieszczenia ich w gazetce szkolnej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny, przewidziany dla dwóch kategorii wiekowych: klas 0 – III i klas IV – VI. Tematem konkursu był „Żonkil – symbol nadziei”. W konkursie brać mogli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci, pod opieką wychowawców i nauczycieli, wykonały wiele prac prezentujących żonkile – symbol odrodzenia, nadziei na lepsze, nowe życie. Prace można było oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie. Następnie dzieła zaprezentowane zostały, podczas zebrań oraz podczas świątecznego kiermaszu, rodzicom, którzy mogli dokonać zakupu prac swoich dzieci. Pieniążki ze sprzedaży zostały przekazane na budowę stacjonarnego hospicjum w Bielsku – Białej.

Uczniowie, których prace najbardziej spodobały się jury, zostali nagrodzeni dyplomem i nagrodami podczas akademii. Ponadto – za zgodą uczniów – wyróżnione kompozycje umieściliśmy w kronice dokumentującej działania na rzecz kampanii „Pola Nadziei”.

W klasach organizowano pogadanki na temat funkcji i działalności hospicjów, a Samorząd Szkolny kilka razy w całym roku szkolnym zbierał datki od tych, którzy chcieli wesprzeć akcje finansowo.

11 czerwca 2010 r. uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu VI edycji programu „Pola Nadziei”.

Dzięki działalności uczniów pod kierunkiem nauczycieli i dyrektorów szkół na konto budowy stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II wpłynęło prawie 160 tys. zł. Miło nam, że my też dołożyliśmy swoją cegiełkę do tej kwoty.

Współcześnie wielu ludzi podchodzi egoistycznie do życia. Nie dbają o innych, niewiele widzą poza czubkiem własnego nosa. Nie stać ich nawet na najdrobniejszy gest życzliwości, nie mówiąc już o poświęceniu innym trochę siebie. Taki egoizm popłaca na krótka metę. Z czasem inni przekonują się, że taki zapatrzony w siebie człowiek nie jest nic warty. Dobrze, że uczniowie naszej szkoły znają zasadę im więcej dajemy z siebie innym tym więcej zyskujemy. Wszystkim zaangażowanym w tą edycję Pól Nadziei dziękujemy!

Koordynatorki akcji z ramienia szkoły
Joanna Brzezińska
Anna Mąkinia