"Czytam, bo lubię"

KOŁO CZYTELNICZE

„CZYTAM, BO LUBIĘ”

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,

 odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

Cyceron

Na zajęciach chcę pokazać moim uczniom, jak zmieniała się literatura dla dzieci i młodzieży na przestrzeni wieków. Uświadomić im, że dziś dziecko- czytelnika traktuje się w wyjątkowy sposób. W książkach porusza się problemy, które są mu bliskie lub takie, z którymi trudno sobie poradzić. W ten sposób książka może pełnić rolę terapeutyczną, stać się przyjacielem.

Zapraszam uczniów klas IV-VI, którzy lubią dyskutować i odpowiadać na pytanie: „Co ostatnio przeczytałeś?”, ale również tych,którzy nie lubią czytać, lecz chcieliby polubić.

Zajęcia odbywają się w każdy piątek na siódmej lekcji w sali 204.

Do zobaczenia!

Moi drodzy!

Za nami pierwsze spotkania koła czytelniczego „Czytam, bo lubię”. Cieszę się, że tak licznie pojawiliście się na zajęciach. Mamy sporo planów na ten rok, mam nadzieję, że uda się nam je wspólnie zrealizować.

4138648318_6c44e3ff9c_zPrzede wszystkim chcemy zapoczątkować „Bookcrossing w szkole”. W sali 204 powstanie specjalne miejsce, gdzie zawsze będzie można znaleźć jakąś ciekawą książkę. Czym jest obcobrzmiący bookcrossing? Po polsku możemy powiedzieć- wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży. Jest to niekonwencjonalna metoda popularyzacji czytelnictwa, coś w rodzaju ruchomej biblioteki. Biblioteka bowiem może powstać wszędzie, nie są potrzebne regały, karty biblioteczne, czy katalogi. Potrzebne są tylko książki i ludzie pragnący czytać. Ważna jest tutaj uczciwość i odpowiedzialność- książkę wypożyczasz, więc musisz ją oddać!

Idea nieodpłatnego przekazywania książek znana jest na całym świecie od 16 lat. Zapoczątkowali ją Amerykanie. W Polsce znana jest od 2003 roku, a rok później zaczęto obchodzić Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

Chcemy, aby towarzyszyło nam hasło bookcrosserów, które brzmi: Książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Jeśli masz w domu książkę, którą już przeczytałeś, a uważasz, że jest godna polecenia, przynieś ją na naszą półkę bookcrossingową. Po co ma się kurzyć i czuć się niepotrzebna?

Ogłaszamy również konkurs na najciekawszą nazwę dla naszej niekonwencjonalnej biblioteki.

Pozdrawiamy wszystkich uczniów naszej szkoły!

Zespół „Czytam, bo lubię” wraz z opiekunem Sylwią Stanclik

 

 

 Na zajęciach koła czytelniczego „Czytam, bo lubię” staramy się promować czytelnictwo. Przedstawiamy Wam nasz pierwszy filmik (prosimy o wyrozumiałość).

Prezentujemy manekin challenge oraz lipdub.