Aktualności

RAJD WIOSNA 2015

Date: Maj 26, 2015 Author: admin Categories: Aktualności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dn. 16 maja 2015 r. uczniowie koła turystycznego Groniczki ze Szkoły Podstawowej nr 28 pod opieką nauczycieli i niezastąpionej przewodniczki, p. Krysi Dunat wzięli udział w tradycyjnym Złazie Wiosna, zorganizowanym przez Miejski Oddział PTTK w Bielsku – Białej.
Tym razem trasa wycieczki prowadziła od Sopotni Wielkiej Kolonii na Halę Rysiankę. Owa hala jest dość obszerną polaną w Beskidzie Żywieckim. Jej nazwa, jak można się domyślić, pochodzi od rysia, kiedyś dość licznie zamieszkującego te tereny. Polana rozciąga się na wysokości od ok. 1150 do 1260 m n.p.m. Hala Rysianka uważana jest jako jedna z najbardziej widokowych w Beskidach. Panorama z niej obejmuje Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie również Tatry i Małą Fatrę. W górnej części hali funkcjonuje schronisko PTTK, którego początki działalności sięgają 1937 r. W tym też schronisku organizatorzy zaplanowali metę rajdu, na której zameldowaliśmy się już o godz. 11.20, mimo że dość długi szlak obfitował w strome podejścia testujące kondycję uczestników.
Przez kolejne trzy godziny miło spędzaliśmy czas na dyskusjach, fotografowaniu fantastycznych pejzaży bądź konkursach zorganizowanych przez kierownictwo rajdu. W tym miejscu wypada pochwalić wspaniałych uczniów SKKT Groniczki. W konkursie sportowym (rzut lotką do celu) 1. miejsce zdobył Krzysztof Michałowski, a 2. miejsce ex aequo zajęli Wojciech Dębicki oraz Tomasz Tomczak. Szczególnym powodem do dumy były jednak indywidualne osiągnięcia w Powiatowym Konkursie Wiedzy Turystycznej. 1. miejsce zajął Maciej Gajda, a 2. – Milena Panek deklasując w pisemnym teście gimnazjalistów i licealistów o kilkanaście punktów! Jury, w skład którego wchodzili przewodnicy beskidzcy oraz wieloletni działacze PTTK-owscy było pod dużym wrażeniem ogromu wiedzy zaprezentowanej przez Maćka i Milenę. Dzięki powyższym osiągnięciom uczniów oraz zdyscyplinowaniu całej grupy SKKT Groniczki zdobyło puchar za zajęcie II miejsca w generalnej klasyfikacji wszystkich szkół uczestniczących w Złazie Wiosna.
Należy wspomnieć jeszcze o wspaniałym odruchu serca, którym wykazali się zarówno członkowie SKKT Groniczki, jak i uczestnicy innych ekip rajdowych. Mianowicie, Miejski Oddział PTTK-u w Bielsku – Białej przyłączył się do działań charytatywnych, prowadzonych przez Polską Akcję Humanitarną na rzecz wspierania ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Podczas trwania Złazu Wiosna została zorganizowana zbiórka pieniężna pod hasłem SOS Nepal. Uczniowie naszej szkoły z chęcią przyłączyli się do kampanii i wsparli datkami osoby, które ucierpiały w tym strasznym kataklizmie. Dzięki zaangażowaniu przedstawiciel PAH wręczył SKKT Groniczki pamiątkowy druk Polskiej Akcji Humanitarnej.
Nie trzeba dodawać, że w znakomitych nastrojach schodziliśmy do Złatnej, gdzie czekał na nas autokar i powrót do Hałcnowa.

 

Zdjęcia w galerii