Bez kategorii

Co warto przeczytać cz. 2

Date: Styczeń 14, 2019 Author: admin Categories: Bez kategorii

wallpaper-314004

Recenzja powieści L. M. Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza.

        

Książkę ”Ania z Zielonego Wzgórza” poznałem jako lekturę, ale mogę ją polecić z czystym sumieniem moim rówieśnikom jako dobrą powieść obyczajową. Została ona napisana przez Lucy Maud Mongomery w latach 1905-1906 w Kanadzie. Opowieść stworzona na początku XX wieku nadal omawia występujące aktualnie problemy dzieci i młodzieży.

Powieść opowiada historię  sieroty – Ani Shirley – adoptowanej przez rodzeństwo Marylę i Mateusza, mieszkających na Zielonym Wzgórzu.  Książka opisuje losy głównej bohaterki od czasu adopcji, poprzez czasy szkolne do dorosłości. Poznajemy wspólnie historię przyjaźni Ani z Dianą, Gilbertem, zabawne sytuacje w szkole i okolicach Avonlea. Podczas pobytu w gospodarstwie na Zielonym Wzgórzu (5 lat) Ania dorasta zmienia się i sprawia swoim opiekunom mnóstwo problemów wychowawczych. Najbardziej śmieszny fragment powieści według mnie to kiedy Gilbert nazwał Anie ”marchewką” a w odpowiedzi dziewczynka uderzyła go tabliczką. Najbardziej smutna część książki to przedostatni rozdział, w którym jeden z bohaterów umiera. Powieść zawiera wiele różnych wątków, przez co jest ciekawa i interesująca oraz dobrze się ją czyta. Wiele dowiedziałem się z niej o życiu dzieci w drugiej połowie XIX wieku. Historia Ani nauczyła mnie wiary, że marzenia mogą się spełnić, jeśli  pracuje się na nie każdego dnia.

Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, ponieważ już od pierwszej strony wciąga nas atrakcyjna fabuła napisana prostym językiem. Akcja powieści toczy się szybko przenosząc nas z każdym rozdziałem do kolejnych przygód w życiu Ani. Książkę tę polecam wszystkim kolegom i koleżankom w moim wieku.

 

Miłosz,kl. 5