Aktualności

Ciekawa lekcja języka polskiego – lektura szkolna inaczej

Date: Czerwiec 7, 2019 Author: admin Categories: Aktualności

IMG_1540

W trakcie roku szkolnego zainteresowani uczniowie klas 4c i 4d podjęli się wykonania makiet stanowiących artystyczne nawiązanie do omawianych lektur z języka polskiego. Najwięcej inspiracji dostarczyły dwie książki – „Tajemniczy ogród” i „Opowieści z Narnii”. W galerii zdjęć możemy obejrzeć wybrane prace młodych artystów wraz z opisem własnego autorstwa.

 

„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

Makieta przedstawia wygląd tajemniczego ogrodu po uporządkowaniu go przez Mary (Lennox) i jej przyjaciół Dicka (Soverby) i Colina (Cravena). Zawiera najbardziej charakterystyczne elementy ogrodu takie tak: huśtawka, altana, ławki, skakanka i piękny staw. Jest też widok na posiadłość lorda Archibalda Cravena.

Ewelina R. 4d 

 

„Opowieści z Narnii” – Clive Staples Lewis

Makieta przedstawia książkę pt” „Opowieści z Narnii”. Na makiecie ukazany został zamek Białej Czarownicy wraz z zamrożonymi zwierzętami i królową siedzącą na swoim tronie. Widać również kamienny stół, jamę bobrów, namiot Aslana oraz szafę, przez którą przechodziło się do świata Narnii. Do makiety zostały użyte takie materiały jak: styropian, z którego zrobiona jest podstawa, do figurek zwierząt i królowej siedzącej na tronie wykorzystana została plastelina, z której została wykonana, także latarnia, obrośnięta przez tajemniczy las, do którego użyto srebrnych gałązek. Pudełka plastikowe to zamek oraz kamień. Z niego powstał kamienny stół, a do szafy wykorzystano panele. Natomiast jama bobrów to pojemnik na jajka, do której prowadzi kładka zrobiona z patyczków naklejonych na papier. Zostały także użyte przygotowane zwierzęta zrobione z bloku, pomalowane i naklejone na patyczki, które były ich podstawą. Jej przygotowanie zajęło nam ok. 12 godz. Pomagali nam także dorośli.

A jednak największą rolę odegrała praca zespołowa. Praca przy makiecie była wspaniałą zabawą i nauką.

Martyna Ś. i Kasia C. 4c

 

Makieta przedstawiała nasz ulubiony rozdział z książki ,,Lew, Czarownica i Stara Szafa”. Jest to rozdział pod tytułem ,,Dzień u Bobrów”. Przedstawia spotkanie dzieci ze zwierzętami. Wykonanie pracy zajęło nam tydzień. Spotykałyśmy się po lekcjach oraz w sobotę, żeby zrobić makietę. W niektórych elementach pomagali nam rodzice. Praca stoi na kartonie, a zrobiona była z: gipsu, pudełek po jajkach, modeliny, plasteliny, ozdobnych gwiazdek i cekinów, skrawków materiałów, sztucznego śniegu, gałązek świerku oraz dębu, kamieni i steropianu. Wszystko malowałyśmy farbami. Większość rzeczy przyklejałyśmy klejem w płynie, ale niektóre klejem na gorąco.

Wiktoria G. oraz Zuzanna B. klasa 4d