Aktualności

Brawurowy sukces naszej uczennicy!

Date: Czerwiec 12, 2017 Author: admin Categories: Aktualności

20170601_085333

26 maja 2017 r. został rozstrzygnięty literacki konkurs Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pt. „Gdybym był wojewodą…”. Niezmiernie przyjemnie nam donieść, że III miejsce zajęła praca Amelii Wolickiej z kl. 5c.

Wybór tej najlepszej pracy był niezwykle trudny, bowiem poziom był wysoki, a większość dzieci z powagą przystąpiła do tego niełatwego zadania. Trudno jest czasem dorosłemu zrozumieć, na czym polega praca wojewody, a co dopiero dziecku – stwierdzili członkowie Komisji Konkursowej, w skład której weszli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka oraz Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer.

Nagrodą dla finalistów konkursu stała się wizyta w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Laureaci mogli się przekonać, kim jest wojewoda i jak wygląda jego praca. W ten szczególny dzień, Dzień Dziecka, uczniowie „objęli władzę” w województwie otrzymując symboliczne akty powołania na stanowisko wojewody i wicewojewodów [zapraszamy do galerii zdjęć]. Spośród 134 prac, jakie napłynęły na konkurs, wyłonione zostały trzy najlepsze. 1 miejsce zajął Filip Gruber z SP nr 44 w Katowicach, 2 miejsce – Rafał Ryś z SP nr 2 Orzeszu, 3 miejsce – Amelia Wolicka z SP nr 28 w Bielsku-Białej.

Poniższe cytaty kursywą za: www.katowice.uw.gov.pl

Po symbolicznym przekazaniu władzy Filip Gruber uroczyście zasiadł za biurkiem wojewody. Rafał Ryś i Amelia Wolicka udali się natomiast do gabinetów wicewojewodów, którzy wraz z dyrektorem generalnym ŚUW Adamem Ostaleckim opowiedzieli im o strukturze urzędu, swoich zadaniach i kierowaniu podległymi im wydziałami ŚUW. Po wspólnym śniadania odbyła się też narada z Dyrektorami ŚUW, podczas której zwycięzcy konkursu mogli dowiedzieć się więcej o pracy urzędu i poszczególnych wydziałów. Młodzi wojewodowie mieli przy tym szereg pomysłów na to, co można zrobić w województwie śląskim. Przede wszystkim chcieliby, aby w regionie było więcej basenów, aquaparków i terenów zielonych. Finaliści zwiedzili też najciekawsze miejsca urzędu, m.in. gabinety wojewodów, Salę Boazeryjną, Salę Marmurową, Westybul, Salę Sejmu Śląskiego. Atrakcją była także przejażdżka historyczną windą paciorkową. Zapoznali się również z działaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie obsługiwany jest numer alarmowy 112. Po zwiedzaniu urzędu finaliści konkursu wzięli udział w atrakcjach, jakie przygotowano z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Odbywały się tam m.in. pokazy psów i koni policyjnych, radiowozów oraz sprzętu. Była także mała strzelnica i laboratorium policyjne, gdzie za pomocą profesjonalnego sprzętu można było samemu pobrać swoje odciski palców. Na koniec wszyscy udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach. Podczas oglądania wozów strażackich i sprzętu w jednostce nagle rozbrzmiał alarm, a strażacy natychmiast wyjechali na interwencję. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, w których mogli brać udział finaliści konkursu. Zwycięzcy mieli też okazję zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają poszczególne fazy pożaru w budynku mieszkaniowym, jak od otrzymania zgłoszenia przebiega proces interwencji i na czym tak naprawdę polega praca strażaka.

Serdecznie gratulujemy Amelii Wolickiej i życzymy dalszych sukcesów!

Szkolny koordynator konkursu, Marta Piwowarczyk